Sitemize hoşgeldiniz. Şu an misafir ziyaretçisiniz. Üye olmak için tıklayın, Zaten Üye iseniz Lütfen üye girişi yapınız.
E-posta : Şifre: Hatırla:   Üye Ol
28 Kasım 2014, Cuma - 10:11:45 PM    
Ana sayfa
Ara
Üye ol
Amacımız
Hakkımızda
Bize katılın
HABERLER
Akademik
Üretim
Genel
BİLGİLER
İstatistik
Sağlık
Yetiştiricilik
Akademik
TEZLER
Lisans
Yüksek lisans
Doktora
MAKALELER
Bildirilerden
Dergilerden
DOKÜMANLAR
Kitaplar
Dergiler
İndirilebilir
CİNSLER
Genel
Çilek
Ahududu
Böğürtlen
Frenküzümü
Mersin
Dut
Kuşburnu
Kocayemiş
Gilebor
Kızılcık
Bektaşiüzümü
Jostaüzümü
Sonbaharyemişi
Mürver
Mahonya
Maviyemiş
Çarkıfelek
Kurtüzümü
Altın çilek
SON EKLENEN YAZARLAR
Ahmet Emin Yıldırım
Sinem Öztürk Erdem
Muammer Erden
Şinasi Yaylagül
Berna Doğru
Tuncay Kaya
Bülent Altan
Mahmut Çöker
Sema Kalkan Uçar
Yakup Erdal Ertürk
YILLARA GÖRE
SON EKLENEN DERGI/KITAP
Bahçe Haber
Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi
Gifimey Mesleki Yayınlar Serisi
IV. Ulusal üzümsü meyveler sempozyumu (3-5 Ekim 2012, Antalya)
Tarım Gündem Dergisi
Türkiye 10. Gıda Kongresi; 21-23 Mayıs 2008, Erzurum
Bitki Koruma Bülteni
Uludağ Arıcılık Dergisi
Marmara Coğrafya Dergisi
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Araştırma Serisi
Ahududu çeşitleri (1)
Ahududu çeşitleri (1)
YAZAR(LAR)
YAYIN TARİHİ
TAM METİN

Üzümsü meyveler içersinde beğenilen ve çekici bir meyveye sahip olan ahududu, ülkemizde henüz yeterince tanınmamaktadır. Ahududunun bilinen diğer isimleri Dağ çileği, Ağaç çileği,  Sultan böğürtleni ve İdea dağı böğürtlenidir.Mineral ve vitamin içeriği nedeniyle önemli bir besin kaynağı özelliğine sahiptir. Ahududu ara ziraatı olarak da yetiştirilmekteyse de ticari yetiştiricilikte önerilen bir yöntem değildir. Ailenin meyve ihtiyacını karşılamak üzere sınır bitkisi olarakta kullanılabilir.    Ahududular çoğu iklim koşullarında yetiştirilebilselerde, ılıman, nemli ve asitli topraklarda daha iyi gelişirler. Hasat zamanı yağmur yağmaması önemlidir.   Ahududu üretimi ülkemizde az düzeyde yapılmaktadır.    Yabancı ülkelerde ise ahududu yetiştiriciliği apayrı bir öneme sahiptir ve çok çeşitli şekillerde; gerek taze gerekse konserve, reçel, marmelât, pasta, dondurma, şeker, yoğurt, meyve suyu, likör gibi çeşitli şekillerde tüketilmektedir.   İnsan sağlığı için çok önemlidir; organik asitler ve mineral maddelerce çok zengindir.

Ticari yetiştiricilikte çevresel koşullar kadar çeşit seçimide büyük bir öneme sahiptir. Aşağıda sarı, siyah, kırmızı ve mor ahudud çeşitlerilerinde bazıları derlenerek verilmiştir. Aşağıda toplam 38 farklı çeşide ait özellikler ve resimleri verilmiştir.

 

1) SARI AHUDUDU ÇEŞİTLERİ

ANNE 

 

       
 

Gelişimi oldukça yavaştır, sarı meyve etine sahip, çok  nadir bulunmakla beraber oldukça lezzetli bir çeşittir. Verimi çok düşük  olduğu için yetiştiriciliği çok fazla yapılmamaktadır

 

 

 

 

 
 

 

FALL GOLD

 

       
 

Gelişimi yavaş, sarımtırak renge sahiptir, nadir  bulunmakla beraber oldukça lezzetlidir. Ekonomik olmaması nedeniyle  yetiştiriciliği yaygın değildir.

 

 

 
 

 

GOLDEN QUEEN

 

       
 

Aslında melez bir çeşittir. Gelbe Antwerpener ile  Sheffer’s Colossal’dan elde edilmiştir. Oldukça parlak renkli ve lezzetlidir.  Yetiştiriciliği yaygın değildir.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

2) SİYAH AHUDUDUÇEŞİTLERİ

JEWEL

 

       
 

Güçlü, dik ve verimli bir bitkiye sahiptir. Meyvesi sert,  parlak ve lezzetlidir. Soğuklara dayanıklı bir çeşittir ve diğer çeşitlere  göre hastalıklara daha dirençlidir.

 

 

 
 

 

MARION

 

       
 

Meyveleri çok büyük, yuvarlağımsı konik, gevşek yapılı bir  çeşittir. Newyork orijinlidir. Genelde az yetiştirilmektedir. Hasatın en  fazla yapıldığı zamanda sonbahar erken donlarının bastırması nedeniyle ürün  kaybı fazla olmaktadır. Verimi diğer çeşitlere göre azdır.

 

 

 
 

 

BRISTOL

 

       
 

Özellikle yeni kurulan bahçelerde güçlü bitkisi ve gevşek  meyvesiyle dikkat çekmektedir. Dayanıklı bir çeşittir, erken olgunlaşır.  Meyvesi orta boylu, sert ve tadı mükemmeldir. Antraknoza karşı dayanıksız  fakat diğer hastalıklara dayanıklıdır.

 

 

 
 

 

CUMBERLAND

 

       
 

Meyveleri çok büyük, sıkı etli, yuvarlağımsı konik, iyi  kalitelidir. Orta mevsim çeşididir. Bitkileri genelde kuvvetlidir.  Yetiştiriciliği oldukça yaygındır. En büyük kusuru virüslere ve Antraktoza  karşı hassas ve veriminin kırmızı ahududulara oranla daha düşük olmasıdır.

 

 

 

 

 
 

 

BLACK PEARL

 

       
 

Meyveleri büyük, sıkı etli, erkenci ve kısa vejetasyonlu  bir çeşittir. Bitkileri kuvvetlidir.

 

 

 
 

 

HONEYSWEET

 

       
 

Yeni bir çeşittir, yetiştiriciliği yaygın değildir.  Verimli bir çeşit olup meyve eti sıkı albenisi yüksektir. Bir orta mevsim  çeşididir. Bitkisi kuvvetlidir. Ahududu mozaik virüsüne dayanıksızdır.

 

 

 
 

 

GREEG

 

       
 

Meyveleri sıkı etli, yuvarlağımsı konik iyi kaliteli orta  mevsim çeşididir. Bitkileri genelde kuvvetlidir. Antraknoza karşı  dayanıksızdır.

 

 

 
 

 

KANSAS

 

       
 

Yeni bir çeşit olan Kansas yetiştiriciliği Amerika  civarında yapılmaktadır. Bitkisi kuvvetli ve iyi sürgün vermektedir. Meyve  eti sıkı ve orta verimli bir çeşittir.

 

 

 
 

 

OHIO

 

       
 

Yeni çeşitler arasında olan Ohio yetiştiriciliği A.B.D ile  sınırlıdır. Bitkileri kuvvetli, bol sürgün verebilen bir çeşit olup verimi  orta derecededir. Mevsim sonuna doğru olgunlaşır. Meyve eti sıkıdır.

 

 

 
 

 

PULUM FARMER

 

       
 

Meyve eti sıkı, parlak ve gösterişli bir çeşittir. Yakın  zamana kadar yetiştiriciliği yaygın değildi ama son zamanlarda yayılmaya  başlayan bir çeşittir. Antraknoza karşı dayanıksız, kök çürüklüğüne karşı ise  dayanıklı bir çeşittir.

 

 

 
 

 

3) KIRMIZI AHUDUDUÇEŞİTLERİ

 

  

 

HERITAGE

 

       
 

Güzün ürün veren çeşitler arasında en ideal çeşittir.  Meyve verimi çok yüksek, sağlam kollara sahiptir. Meyveleri orta boyda, sert,  parlak ve oldukça lezzetlidir. Donmaya karşı dirençlidir. Birçok hastalığa  karşı dirençlidir. Geç olgunlaştığı için yazları ılık geçen yerlerde ya da 30  Eylülden önce don yaşanan yerlerde yetiştirilmez.

 

 

 
 

 

ROYALTY

 

       
 

Mevcut ahududular arasında en iyisi olarak nitelendirilir,  uzun, güçlü kollara sahiptir ve oldukça verimlidir. Ahududu afitine karşı  dayanıklıdır. Geç olgunlaşır ve tam olgunlaştığında rengi kırmızı-mor olur.  Taze yendiğinde tatlı ve yumuşaktır. Sanayii için mükemmeldir. Kuzey  bölgelerde rahatlıkla yetişebilir.

 

 

 
 

 

CANBY

 

       
 

Meyveleri büyük olan Canby, konik, orta sert, parlak  renkli ve aromalıdır. Diğer çeşitlere göre daha dayanıklıdır. Ayrıca derin  dondurma için oldukça elverişlidir. Bitkisi orta kuvvetli, kök sürgünü verme  durumu iyidir. Marmara bölgesi için uygun bir çeşittir.

 

 

 
 

 

TULAMEEN

 

       
 

Mükemmel kalitede, büyük meyve vermektedir. Sofralık ve  işleme için çok uygun olmasına rağmen geç hasada gelir ve hasadı uzun sürer.  Ürün verimi oldukça yüksektir ve bazı bölgelerde meyve ağırlığı 2 gr dan  fazladır. Kuru madde oranı düşüktür. Meyvesi uzun ve konik biçimli, parlak  orta kırmızı özellikle alımlı ve çekici olarak tarif edilebilir. Görünüşünü 8  gün muhafaza edebilir. Çiçekleri kendine verimlidir.

 

 

 
 

 

WILLAMETTE

 

       
 

Meyveleri çok büyük olan Willamette, yuvarlağa yakın, koyu  kırmızı, çok sıkı etli ve kalitelidir. Bitkisi kuvvetli, çok verimli, kök  sürgünü verimi oldukça iyidir. Derin dondurma ve konserve sanayisi için  oldukça iyidir. Gösterişli olması nedeniyle taze tüketimi de oldukça  fazladır.

 

 

 
 

 

ENCORE

 

       
 

Yazın son zamanlarında meyve veren bir çeşittir. Meyvesi  sert, hafif konik ve geniştir. Tadı ve meyve kalitesi oldukça iyidir. Kök  çürüklüğüne karşı kısmen dayanıksızdır ancak soğuklara dayanıklılığı iyidir.

 

 

 

 

 
 

 

AUTUMN BLISS

 

       
 

Erken olgunlaşan bir çeşittir, meyvesi oldukça lezzetli  bir çeşittir, Heritage’den 10–14 gün önce olgunlaşır kuzey iklimlerinde iyi  yetişir. Az dikenlere sahiptir ve kolları kısadır. Meyvesi koyu renkli ve  alımlıdır.

 

 

 
 

 

 

Bu yazının ikinci bölümü için lütfen tıklayın>>>>>>

Ahududu çeşit kataloğunu ekli dosyadan elde edebilirsiniz. 
Yazar(lar):Şadan YakutHüdai Yılmaz
Yayın Yılı:2007
Ekli dosya:incele
Ekleme tarihi/saati :02.04.2007/10:49:06
Okunma sayısı :20306
EN ÇOK OKUNANLAR

HABERLER    Tümü >>>
  Tokat ta sempozyum sonunda Dimes meyve suyu üretim fabrikasına yapılan gezi ile ilgili izlenimler (37336)
  Karadutu “şoka” soktular gelirlerini ikiye katladılar (17119)
  İkizdereli Osman Yıldız ın likapa bahçesinde umut var (15968)
  II.Ulusal üzümsü meyveler sempozyumunun açılışıyla ilgili bazı resimler (13223)
  Osmanlı çileğine yoğun talep (12488)
  Üzümsü meyveler sempozyumu sonrası Ballıca mağarasına yapılan gezi izlenimleri (10231)
  II.Üzümsü meyveler sempozyumundan bazı görüntüler (9330)
  II. Ulusal üzümsü meyveler sempozyumu Tokat ta (9129)
  Atça'da 8. çilek festivali yapıldı (8973)
  Üzümsü meyveler sempozyumu başladı (8493)

BİLGİLER    Tümü >>>
  Çileklerde besin elementlerinin faydaları ve eksikliklerinde ortaya çıkan belirtileri -1-(N, P, K, Ca, Mg, S ) (65103)
  Ahududu yetiştiriciliği ile ilgili bazı önemli bilgiler (53814)
  Böğürtlen çeşitleri (51884)
  Çilek yetiştiriciliğinde dikim zamanları (46550)
  Çilek Alerjisi (36554)
  Çileklerde besin elementlerinin faydaları ve eksikliklerinde ortaya çıkan belirtileri -2-(Fe, Mn, B, Mo, Cl, Zn, Cu ) (34068)
  Çilek bahçesi kurulumu ve küçük bir dikim aletinin kullanımı (31288)
  Çilek yetiştiriciliğinde ekolojik istekler (30950)
  Modern çilek yetiştiriciliği (26437)
  Ahududu yetiştiriciliği  (22706)

TEZLER    Tümü >>>
  Çilek fidesi üretiminde alternatif bir yöntem (15077)
  Çileklerde çiçek tomurcuğu teşekkülü üzerine araştırmalar (8439)
  Bazı çilek çeşitlerinin Amik ovası koşullarında açıkta ve yüksek tünel altında yetiştiriciliğinin verim, kalite ve erkencilik uzerine etkileri (8431)
  Yeni bazı çilek çeşitlerinde günü kısaltma uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri (7802)
  Ankara (Ayaş) koşullarında organik çilek yetiştiriciliği olanaklarının araştırılması (7794)
  Siirt yöresinde yetişen kuşburnuların (Rosa spp.) meyve özelliklerinin tanımlanması (7667)
  Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı yörelerinden toplanan yabani çilek tiplerinin (Fragaria sp.) ıslah bakımından önemli olan pomolojik ve sitolojik özellikleri üzerine bir araştırma (6768)
  Bazı çilek çeşitlerinin van ekolojik koşullarında fide verim özelliklerinin belirlenmesi (6741)
  Bazı çilek çeşitlerinde NaCl uygulamasının bitki gelişimi ve iyon içeriği üzerine etkisi (6409)
  Van yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnuların (rosa canina l.) çelikle çoğaltılması üzerine iba (indol bütirik asit) nın etkisi (6250)

MAKALELER    Tümü >>>
  Farklı dut anaçlarının, aşılama zamanlarının ve aşı çeşitlerinin kara dut (Morus nigra l.) un aşı başarısı üzerine etkisi (37605)
  Yaban mersininin insan sağlığı bakımından önemi ve gıda sanayiinde değerlendirme olanakları (30053)
  Çilek yetiştiriciliğinde organik uygulamalar ve ekolojik çilek yetiştiriciliği (28360)
  Karadeniz bölgesi için yeni bir meyve türü yaban mersini (likapa)  (27196)
  Kahramanmaraş ta dut yetiştiriciliği ve önemi (23591)
  Karadeniz için yeni bir meyve: likapa (yaban mersini) (21688)
  Karadut ve Mordut çeşitlerinde odun çeliklerinin köklenmesi üzerinde bir araştırma (16799)
  Türkiye de üzümsü meyvelerin dünü, bugünü ve yarını (16682)
  Maviyemiş (Vaccinium corymbosum L.) (15284)
  Bazı üzümsü meyvelerin (frenküzümü, ahududu, böğürtlen ve nar) ekolojik yetiştiriciliğe uygunluğu (14288)

DOKÜMANLAR    Tümü >>>
  Çilek ve çilek yetiştiriciliği (14277)
  Yaban mersini (likapa)  (9871)
  Ahududu yetiştiriciliği (9738)
  Yaban mersini (likapa) yetiştiriciliği (8974)
  Rize-Pazar ilçesinde likapa yetiştiriciliği (Sosyal Riski Azaltma Projesi) (8560)
  Çileklerde gübreleme ve besin noksanlıkları (Tam metin, kitapçık) (8418)
  Çilek çeşit kataloğu (8412)
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde çilek yetiştiriciliği (8216)
  Likapa (yaban mersini) çay ve fındığa rakip (8134)
  Maviyemiş (blueberry) nedir ? (7811)


EN AZ OKUNANLAR

HABERLER    Tümü >>>
  Cambazlı nın karadut mucizesi (213)
  Dr. Caner Onur u kaybettik ! (1576)
  2012 yılına düşüşle başlayan çilek ihracatı artıyla bitirdi (1778)
  Çilek ve yaban mersini yiyen kadınların kalp krizi geçirme riski daha düşük  (1826)
  Çilek ihracatı 2012 yılında nihayet Mayıs ayında artışa geçti (2017)
  Üzümsü meyvelerin depolanmasında yeni bir seçenek: Palliflex 300 (2099)
  2012 yılının ilk çeyreğinde de (Ocak-Mart 2012) çilek ihracatı düşüşünü sürdürüyor (2176)
  IV. Ulusal üzümsü meyveler sempozyumu Antalya da yapıldı (2456)
  Çilek ihracatı Ocak 2012 de de düşmeye devam ediyor (2548)
  Sezonda fiyatı 2 liradan açılan sezon boyunca da 1 liranının altına düşmeyen çilek üreticinin yüzünü güldürdü (2617)

BİLGİLER    Tümü >>>
  Çileklerde tuzluluk yönetimi (950)
  Çakma değil, gerçek çilek güzeldir  (3390)
  Cavendish çilek çeşidi ve özellikleri (3391)
  Dünya çilek verimliliği (1970, 1980, 1990, 2000, 2005 Verileri) (3391)
  AC-Yamaska çilek çeşidi ve özellikleri (3394)
  Çileklerde yaprak analizi, önemi ve sınır değerler (3395)
  Oka çilek çeşidi ve özellikleri (3396)
  Dünyada ahududu üreten ülkeler ve üretim miktarları (1961, 1970, 1980, 1990, 2000, 2005 verileri) (3397)
  Çilek yetiştiriciliğinde hastalıklara karşı dikkate alınması gereken bazı temel konular ( 2 )  (3397)
  Sonbahar ürünü veren bazı kırmızı ahududu çeşitleri ve özellikleri (Autumnbliss, Heritage, Autumn Britten, Pathfinder, Polana) (3398)

TEZLER    Tümü >>>
  Melezleme ile elde edilen çileklerde verim ve kalite farklılıkları üzerinde araştırmalar (334)
  Van ekolojik şartları için çileklerde uygun dikim zamanları ve çeşitlerin tespiti üzerine araştırmalar (5695)
  Van ekolojik koşullarında farklı örtü altı tiplerinde bazı çilek çeşitlerinin adaptasyonu (5699)
  Van ekolojik şartlarında açıkta ve örtü altında çilek yetiştiriciliği (5723)
  Hakkâri merkezinde doğal olarak yetişen kuşburnuların (Rosa Spp.) seleksiyonu (5862)
  Van yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnuların (rosa canina l.) çelikle çoğaltılması üzerine iba (indol bütirik asit) nın etkisi (6250)
  Bazı çilek çeşitlerinde NaCl uygulamasının bitki gelişimi ve iyon içeriği üzerine etkisi (6409)
  Bazı çilek çeşitlerinin van ekolojik koşullarında fide verim özelliklerinin belirlenmesi (6741)
  Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı yörelerinden toplanan yabani çilek tiplerinin (Fragaria sp.) ıslah bakımından önemli olan pomolojik ve sitolojik özellikleri üzerine bir araştırma (6768)
  Siirt yöresinde yetişen kuşburnuların (Rosa spp.) meyve özelliklerinin tanımlanması (7667)

MAKALELER    Tümü >>>
  Bazı böğürtlen çeşitlerinde çiçek tozu canlılık ve çimlenme oranları ile çiçek tozu üretim miktarlarının belirlenmesi (199)
  Van Gölü havzası dut türlerinin (Morus nigra l., Morus alba l., Morus rubra l.) bazı fiziko-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi (202)
  Üzümsü meyveler ekonomisi (204)
  Farklı besin ortamlarının Festival çilek çeşidinin mikroçoğaltımına etkisi (205)
  Üzümsü meyvelerle gelen sağlık (206)
  Güvey feneri (Physalis peruviana l.) tohumlarının çimlenmeleri üzerine bazı ön uygulamaların etkileri (208)
  Kuşburnu üzerine yapılan tıbbi araştırmalar ve sonuçları (208)
  Altın çileğin (Physalis peruviana l.) bitkisel ve fitokimyasal özellikleri (209)
  Hatay ili böğürtlen alanlarında Tomato ringspot nepovirus (torsv) ünün araştırılması (209)
  Kuşburnunda (Rosa montana chaix subsp. woronovii (lonacz) ö. nilsson l.) farklı hormon dozlarının çekirdeksizlik ve pomolojik özellikler üzerine etkileri (210)

DOKÜMANLAR    Tümü >>>
  Türkiyede kuşburnu seleksiyonları (Doktora semineri--- Sunu---) (3199)
  Türkiyede doğal olarak yetişen kuşburnu (Rosa ssp.) türleri ve yayılış alanları (Doktora semineri--Sunu--) (3290)
  Tarsus yöresinde yetiştirilen çileğin üretim girdileri ve maliyeti (3977)
  Kazovada çilek dikim şekillerinin verime etkisi üzerine bir araştırma (3987)
  çilekte topraksız kültür uygulamaları (4270)
  Çilek yetiştiriciliği (4720)
  Çileklerde değişik yaz ve kış dikim zamanlarının turfanda çilek üretimi ve verim üzerine etkileri (5858)
  Çilek  (6920)
  Organik üzümsü meyve (çilek, ahududu, böğürtlen) yetiştiriciliği (7041)
  Dünya ve Türkiye çilek üretimi ve ticareti (7090)


Ana sayfa | Haberler | Bilgiler | Tezler | Makaleler | Dokümanlar | Forum | Yazarlar | Üye ol | Ara | Amacımız | Hakkımızda | Bize katılın
Lütfen kısmen yada tamamen kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
© Copyright 2005 Tüm hakları saklıdır.